County Teams

Northumberland County Teams

Season 2016/16

The County is operating one Senior team and one Veterans team in the County Championships this season. The Senior team is in Senior  Division 2A, The Veterans are in Veterans Division 1A, having been promoted last season.

Junior and Cadet teams representing the Northumbria League are playing in the Northern Region National Junior League and National Cadet League. All matches are played at Ormesby TTC.

Senior team

The division is made up of Derbyshire II, South Yorkshire, Staffordshire, Bedfordshire,

Cambridgeshire I, Cambridgeshire II, Leicestershire II, Norfolk and Northumberland.

The Northumberland team that played in the first weekend at Draycott on 5th/6th December was Andrew Wilkinson (Cramlington) Chun Yin Yu (N.E.Chinese Assn), Jim Stamas (Newcastle Estate Sport and Leisure Club) Christine Burke (Byker) and Lynsey Storey (Cramlington).

They beat Cambridgeshire II 8 – 2, Leicestershire II 7 – 3, Staffordshire 7 – 3 but lost to

Norfolk 4 – 6 and Bedfordshire 4 – 6.

Chun Yin Yu was unbeaten.

Veterans team

The division is made up of  Cheshire, Gloucestershire, Lancashire, Lincolnshire, Staffordshire, Warwickshire, Yorkshire II and Northumberland.

The first weekend was on 28th/29th November at Wolverhampton.

The Northumberland team  of Eddie Smith(Newcastle Estate Sport and Leisure Club,)Dave Robson (Byker) Jim Stamas and Karen Henry (North Fire) beat Lincolnshire 7 – 3  and Gloucestershire 9 – 1 but lost to Lancashire 1 – 9. They are in fourth position in the division.

Northumbria League Junior team

The division is made up of Ormesby I, Ormesby II, Ormesby III, Bishop Auckland A, Bishop Auckland B, Darlington, Blitz(Gainsborough) and Northumbria.

The first session was on October 10th 2015 and the team of Adam Webster, Andrew Matfin and Tim Bryce (all Cramlington) lost to Darlington 2 – 7, Bishop Auckland A 1 – 8 and  Ormesby I    0- 9

The second session was on November 21st 2015 and the team was Adam Webster, Andrew Matfin and Thaaqib Saleem (Lanchester). They beat Blitz 7 – 2 Ormesby II 8 – 1 and Ormesby III 9 – 0 but lost to Bishop Auckland B 2 – 7.

In the third session  the same team lost to Bishop Auckland A 1 – 8. lost to Ormesby I 2 – 7 and lost to Bishop Auckland B 4 – 5.

Northumbria League Cadet team

The team of Adam Webster, Sree Kanakala(Cramlington) and Simon Knopf (Brandon and Byshottles) played in the first session on 15th November 2015. They beat Darlington 7 – 2 but lost to Bishop Auckland 2 – 7 and Ormesby I 4 – 5.

The second session was on 29th November 2015 when they defeated Blitz 7 – 2, Bishop

Auckland B 9 – 0, Ormesby II 7 – 2 and Northfield 9 – 0.

In the third session on 7th February 2016 they lost to Bishop Auckland A 2 – 7 but beat Darlington 8 – 1, Ormesby I 6 – 3  and Bishop Auckland B 6 – 3

They are in second position.

 

Season 2014/15

The County operated two Senior teams and a Veterans team in the County Championships this season. Both Senior teams were in Senior Division 2A and the Veterans were in Veterans Division 2A, having been promoted last season.

A Junior team representing the Northumbria League played in the Northern Region National Junior League.

 

The Seniors played all of their fixtures over one weekend at Draycott on 29th/30th November, 2014. The division was made up of Derbyshire II, South Yorkshire, Staffordshire, Warwickshire II, Northumberland I and Northumberland II.

The Northumberland teams were as follows:

First Team: Andrew Wilkinson, Graeme Barella, Dave Robson, Christine Burke and Lynsey Storey.
Second team: Bonne Habekost, Keith Patterson, Paul Baines, Diane Cartmell and Pauline Long

First team:

  • v Warwickshire II Lost 3 – 7 v Northumberland II Won 9 – 1 v South Yorkshire Won 8 – 2
  • v Derbyshire II Won 8 – 2 v Staffordshire Drew 5 – 5

Second team:

  • v South Yorkshire Lost 1 – 9 v Northumberland I Lost 1 – 9 v Derbyshire II Won 7 – 3
  • v Staffordshire Lost 4 – 6 v Warwickshire II Lost 0 – 10

The first team finished as runners- up and the second team finished fifth.

 

The Veterans played over two weekends, the first one was at Harlow on 6th/7th December, 2014 and the second at Halifax on 7th February 2015. Their division comprises: Cambridgeshire, Cheshire II, Durham, Essex II, Norfolk, Northamptonshire, Yorkshire III and Northumberland.

The Northumberland team of Eddie Smith, Dave Robson, Geoff Salter and Karen Henry won all of their matches and won the division and promotion to the first division.
Durham failed to send a team.

Results:

  • v Norfolk Won 8 -2 v Essex II Won 8 – 2 v Cambridgeshire Won 9 – 1 v Northants Won 9 – 1
  • v Yorkshire III Won 8 – 2 v Cheshire II Won 9 – 1

 

The Northumbria League Junior squad of Arran Kent, Thaaqib Saleem, Simon Knopf and Blair Carmichael played 13 matches in total and finished in fifth place out of ten with 56 points.